A vidék itthon

2012. április 30., hétfő

Májusfa, a hagyomány

Szerelem, Hagyomány, Varázslat a májusfa árnyékában, a 21.században!



A magyar nyelvterület nagy részén május l-jére virradó éjszaka állították, illetve állítják a májusfát. A május elsején állított fákat pedig sokfelé pünkösdkor bontják le. A májusfa, a zöld ág, a természet megújulásának a szimbóluma, és legtöbb esetben az udvarlási szándék bizonyítéka, szerelmi ajándék is.

A magyar nyelvterületen a májusfa-állításnak két jellegzetes formája ismert: az egyik a lányos házakhoz vitt májusfa, a másik a középületek, kocsmák előtt felállított májusfa.

A májusfák beszerzése a férfiak, fiúk, legények feladata volt régen, és ma is.  A környéken fellelhető nyárfák igen kedveltek... Legtöbbször az éj leple alatt lefűrészelt, levágott ágat díszítették/díszítik fel, ma már inkább krepp-papírral, lufikkal.
A májusfának alapvetően két változata van: kivágott, sudár, esetenként kérgétől megtisztított fa, melynek csak a tetején hagyták meg a lombját, vagy virágzó, zöldellő gallyak, ágak. A magyar nyelvterületen a májusfák tájanként változó típusba sorolhatók, így Nyugat-Magyarországon a letisztított kérgű fa, tetején lombbal, vagy magas póznára erősített zöld ág, az Alföldön többnyire kisebb, egészében felhasznált fa a jellemző. Északkelet-Magyarországon is ehhez az utóbbihoz hasonló módon készítik a májfát, de újabban terjed a virágcsokor, illetve a virágkosár ajándékozása.

A fákkal kapcsolatosan kétféle követelmény van: sudár, magas legyen vagy fiatal, zsenge. Az ágak pedig zöldek vagy virágosak. A helyi lehetőségeknek megfelelően változik a fa fajtája, mely lehetett nyárfa, nyírfa, fenyőfa, fűzfa, virágzó cseresznyeág, meggyág, orgona stb. Felénk a nyárfát részesírik előnyben, bár egy-két májusfán kívül nem igazán látni már ezt hagyományt. Pedig igazán kedves, és romantikus gesztus!

Valahol azt olvastam, hogy tiltják a májusfa állítását, az erdők, és tulajdonosaik védelmében. Nyilván nem tesz jót sem a hagyománynak, sem a tulajdonosnak, ha reggelre megritkítják a faállományt, hagyomány ide vagy oda. DE érdemes lenne az egyébként is levágott ágakat félre tenni, felajánlani liyenkor, amit bátran fel lehet vállalni, és nem jár érte fő vesztés:-)

A májusfákról a Néprajzi Lexilonban olvasgattam...



Még több képet mutatok Neked a vidéki életről,  itt!

Egy újabb kihalófélben levő hagyomány. Ha tudsz, tégy érte!

Ha tetszett a bejegyzés, légy rendszeres olvasóm!

Ha érdekel a vidéki élet, ha benned is rejtőzik egy vidéki lélek, akkor látogass meg újra, csatlakozz facebook közösségünkhöz!



2012. április 25., szerda

Új jövevények az udvarban

Mikor a házunkba költöztünk, megfogadtam, hogy csak falusi, parasztudvarban élő, ma már nem divatos virágokkal ültetem be a tereket.


Otthonról azonban megörököltem néhány kaktuszt, ami ugye messze áll a magyar portáktól, kaptam két nagy leandert, ami inkább mediterrán mint kontinentális, és közben beleszerelmesedtem a magnóliába is, ami teljesen felborította eredeti elképzeléseimet. Mert hát a magnólia sem sok parasztudvarban állt...
Most megpróbálom ötvözni a két szereplőt.-)) már meglévő 20éves diófánkkal, frissen ültetett orgonafáinkkal, és egyenlőre igen apró bokrainkkal, mint kecskerágók, és egyéb bukszusok. Az udvarunk körülbelül 500nm, így néha úgy érzem, sosem lesz olyan fás-bokros-virágos, titokzatos és egyben megnyugtató, mint ahogy azt én képzelem. Apránként "építjük", csinosítjuk, évente  vetem a virágmagokat, veszünk néhány fácskát, és a szomszédoktól is kapok ezt-azt. Nem hagyhatom szó nélkül anyukám magról nevelt!! tujáit, amelyból éppen annyit teszünk, amennyi szükséges. (Magról nevelni egy méteres tujákat nem kis feladat, és mindjárt értékes zöldként tudunk rátekinteni -nem csak a tujára persze, mint más magunk nevelgette növényre is!)
Most tehát társítom a növényeket, és itt is az arányokra koncentrálok. Van már orgonám kettő is, igaz kicsik, mályváim, amelyekből már ki is kellett vágni, vérszilvám, ami viszont nagyon szép. A már említett tuják, és fenyők, borostyán, és rózsabokor takarja -majd ha megnőnek- a belső kertet.
A nagy kert előnye, hogy jól megférnek  a növények, ha figyelünk életterükre, szokásaikra.

Frissen vásárolt Salix-om, még a konténerben várja "sorsát". 
Az ültetés menetét néhány képpel mutatom be, amelyek talán a legfontosabb fázisokat tartalmazzák.

Alább pedig Magnóliát ültetünk lelkesen...

Amire szükségünk lesz:
-ásó
-kapa
-gereblye
-metszőolló
-védőkesztyű
-locsolókanna
-komposzt
-és az ültetnivalóink!
SALIX

Mivel fűzről van szó, szereti a vizes közeget. Ültethetjük vizesebb, laposabb részre, vagy csatorna kifolyó, árokpart mellé. 

A fűz- félék igen erős, ellenálló növények, mi félárnyékos helyre tudtuk ültetni, könnyen locsolható, mert az udvar közepén van. Legalább is én a füzekkel eddig ezt tapasztaltam..


Nagyobb gödröt ásunk, mi kétszer akkorát ástunk mint a konténer.



Beültetés előtt belocsoltuk, majd a konténerből kivéve kissé megmozgattuk a földet körülötte. Ha nagyon nemezes, akkor érdemes leszedegetni a sűrű gyökérzetet.
A földbe kerülés után jól megmozgattuk, majd lábbal tömörítettük a talajt körülötte.

A föld amibe beletettük, termőföld volt, így nem nagyon javítottuk már fel. Ellenkező esetben érdemes komposzttal vegyíteni a gödörben a földet, annak megfelelően, amilyen a kertünk földje. Amikor zöldell, akkor tápozzuk, szebb lesz! 
Végül eligazgattuk körülötte a földet, és még egy kicsit meglocsoltuk.

A barkafűz szereti a vizet, locsoljuk rendszeresen. Ezenkívül fontos a metszése is, hazahozatala után nekünk is meg kellett metszeni( már a boltban jelezték). A barkafűz esetében ne érjenek össze az ágak, ne gabalyodjanak egymásba. Elég bátran foghat a metszőollónk. Szintenként metszük, tehát kb.20cm legyen egy-egy szint között. Vigyázzunk, nehogy nagyon ritka legyen!



MAGNÓLIA
Itt még "csak"konténerben.
Láthatóan nemezes, a nem túl fiatal fácska; sűrű a gyökérzete, így ezt leszedegettük róla.
A metszőolló jó segítőtárs!


A Magnólis a savasabb talajt szereti, így két zsák savas komposztot tettünk a gödörbe... A gödör kiásása itt is hasonló, mint az előbb, nagyobb, esetenként akár egy méteres átmérőjű is lehet.
Beletettük a fácskát...
...belocsoltuk és tömörítettük...eligazgattuk, és néhány nap, hét múlva tápoldatos vízzel locsolgatjuk, addig tiszta vizet kap.




HORTENZIA

Próbaképpen vettem egy hortenziát, hátha nekem is megmarad!

A hortenzia a savas, nedves, kevébé napos területet szereti, így azt gondoltam, nálunk jól fogja érezni magát!:-))


Mivel a savas talaj kedvező neki- főleg ha rózsaszín virágot szeretnénk- így mi két zacskó savas trágyát tettünk a gödörbe.
Locsolás és tömörítés után igazgatás...
Végül egy meglévő kiskerítéssel körbekerítve őrizgetjük....
Remélem ki fog virágozni:-)

Ha lila virágot szeretnénk, akkor a lúgosabb talaj megfelelő, ha kéket, akkor profi szakember kell hozzá, mert azt timsó segítségével érik el. Otthon nem sok esélyünk van kék virágokra, még ha kéknek is adják el, de  a rózsaszín sem utolsó!
Buzdítok mindenkit, hogy ültessen, gondozzon, öleljen...amit szeretne:-)!

Még több képet mutatok Neked itt!
Ha tetszett a bejegyzés, regisztrálj rendszeres olvasómként!
Ha érdekel a vidéki élet, ha benned is rejtőzik egy vidéki lélek, akkor látogass meg újra, és csatlakozz facebook közösségünkhöz!

2012. április 23., hétfő

Vidéki báj a konyhában

A kredenc régi falusi konyhák kedvelt darabja. Nem elsősorban esztétikai élményt nyújtott, hanem a praktikum volt elsődleges feladata. Tárolásra használták, és használják ma is, de mára felértékelődött az esztétikai funkciója is.
Benne lehet rendezgetni megörökölt, talált, vagy éppen vásárolt réges-régi tárgyainkat, amelyek illenek a kredenc stílusához. Nem elhanyagolható a színvilág sem, melyet meghonosítunk konyhánkban, illetve a tárgyak mintázata, esetleg nemzetisége. A régi népi használati tárgyak mellett sokan választják a Sweet Home Sweet tárgyi világát, ami inkább country életérzést sugall szerintem. De jól megférnek egymás mellett! Sok szép tárgyunk kis helyen is elfér, mondhatnánk, mert a kredencek befogadnak ám mindent!

A kredencek -konyhaszekrények-nagyszüleink idejében egészen máshogyan néztek ki, mint mai testvéreik. Nem fúrták falra őket, nem volt alsó sor, felső sor, különböző elemek millió variánsa. Fából készültek, kézzel, elég nagyok voltak, és nehezek. Volt üvegvitrines, mintás üveggel, vagy hosszúkás üveglapokból álló üvegbetétes,(a képen is látszik a felsőrész szélén) vagy üveg nélküli. Közepén nyitott, vagy zárt, nyitott polcos, vagy ajtókkal felszerelt. Az ajtók is lehettek üvegesek, vagy zártak.
A beépítés kezdetleges módját a gyúródeszka "beépítése" jelentette, amelyet egy ügyes mozdulattal be lehetett tolni középen a szekrénytestbe.  Kis fiókok, kis tárolók változatos módozati kerültek ki a mesterek kezei alól.

Alább felújításra váró konyhaszekrényt mutatok, illetve hozzátartozó ülőpadot, amely ülőrésze tároló funkciót is ellát. Ez utóbbi mai napig használatban van.


Nagyszüleim régi konyhaszekrénye felújításra vár
saját kép
Ma is használatban, hibátlan szerkezet, stabilitás jellemzi!
saját kép

Most pedig jöhet egy kis csemege! Nézzük, mi fér egy kredencbe!



Régi porcelánok, ízléses horgolt polcterítővel



Ez inkább country, de esztétikus. Egy családból válogatott elemekkel díszit.









Látható, hogy jól megférnek egymás mellett a polcon





Más színekkel is gyönyörűség!


Ezek a kredencek örök darabok, amit beleteszünk szintén! Választásaink rólunk szólnak; a formák, színek meghatározzák lakásunk hangulatát. És ne felejtsük el, hogy ezek a darabok nem csak díszek lehetnek, ezeket naponta használhatjuk. Egy reggeli tea, kávé a verandán, teraszon, vagy a konyhánkban máris bearanyozza napunkat! Használjuk bátran őket, ha megfelelő állapotban vannak, ha nem, akkor megtisztogatva tegyük biztos helyre, ahol tovább élhetnek velünk, díszíthetik otthonunkat!

Még több képet mutatok neked itt!


Ha tetszett a bejegyzés, látogass meg újra!
Ha érdekel a vidéki élet, ha benned is rejtőzik egy vidéki lélek, akkor légy rendszeres olvasóm, és csatlakozz facebook közösségünkhöz! Ezt megteheted itt!


2012. április 22., vasárnap

A Föld napja Április 22.

Mindenkinek....


"A kultúra akkor kezdődött, amikor az ember művelni kezdte a földet. És akkor fejeződött be, amikor elhagyta."




Sajnos nem tudom kitől származik a gondolat, mert ahol találtam sem volt feltüntetve. De így ismeretlenül is elgondolkodtató...




...és egy kép a Mátráról!







2012. április 19., csütörtök

Falusi virágos ötletek!

Március-Április

Már jócskán túl vagyunk jó néhány évelő és egynyári virágmag elszórásán, elültetésén, de azért érdemes még elvetni közülük egy párat, ha eddig nem tettük meg. Ennek ezer oka lehet, és ha egy hónappal később kerül is ki, semmit nem veszítünk, ha utólag megpróbáljuk az elvetésüket! Magam is késésben vagyok, de eddigi tapasztalatim szerint, még mindig kikeltek a kicsit később vetett magocskáim:-)

Ha eddig nem tettük meg:
1.Vegyünk pár zsák ültető földet, komposztot, virágföldet,  hogyha nem megfelelő a talaj minősége, kcsit feljavítsuk azt. Mind szabad földbe, mind cserepes virágainknak fontos a jó föld, a megfelelő környezet. Meglévő földdel keverve érdemes szerintem használni.
2.Ha van saját magunk által előző évben szedett magunk, azt szórjuk el, vagy a megvásárolt zacskós magokat vessük el.

Hogyan? Hasonlóan mint egyéb veteménynél, húzzunk vájatot, amennyi magunk, és amennyi helyünk van. Ezt én beszoktam locsolni, mielőtt beleszórom a magokat. A magokat, szórjuk, mintha sóznánk, illetve a zacskón megtaláljuk az ültetési jó tanácsokat.

3.A meglévő virágtartóinkat, edényeinket jó ha ki mossuk, mert az esetleges fertőzések így megelőzhetők, és szebb is, ha tiszta edénybe kerülnek. A kikelő virágunk is jobban érzi magát majd így!


Már megint fürtös gyöngyikém...:-))
4.Ha nincs elég ültető edényünk legyünk kreatívak! Jó lehet lyukas lábos, lavór, nagyobb műanyag tartó, amit bevonhatunk rafiával, egyéb naturális anyagokkal. De kiváló szolgálatot tehet a zománcozott vödör is, disznóitató vályú, vagy éppen ha időnk engedi fából is fabrikáltathatunk magunknak, vagy mi magunk is belevághatunk készítésébe, ha elég ügyesek vagyunk.





A régi csirkeitató mint virágtartó. Leginkább igénytelen- főleg sziklakerti- növénykék élnek meg benne, de oda kell figyelni, nem érdemes tele ültetni, mert szétnyomja a megnövő növény. Évente cseréljük a földet és a virágot is!

Magunk barkácsoltuk falambéria maradékból, még nincs egészen készen



Tartó tekintetében még tovább engedhetjük a fantáziánkat; régi rozzant, "már úgy sem jó semmire" székek ülepe gyakran hiányzik. Ide beilleszthetünk egy tartót, abba a virágot. vidékies, népies hangulatot áraszt a régi szakajtók, teknők, hordók ilyetén felhasználása is. Esetleg esővédett helyen érdemes kiállítani, így több évig is gyönyörködhetük benne!Tökéletes vidékies udvari dekorációk!
Ezekre példát is tudok mutatni:


Teknő, hordó

Tökéletes udvari dekorációk!
Régi székünk teknővel ( Ettől régebbit javaslok; ) Nekünk is olyan volt ez előtt...de alaposan kezelni kell eső ellen!!

Régi kosarak igazán mutatósak


Áprilisban fákat is ültethetünk, cserjéket, bokrokat, ezek idén maximum virágozni fognak, teremni már nem. De így is szépek! 
(Mi barkafüzet (Salix) és magnóliát ültettünk (még egyszer és utoljára:-)) ezekről készítettem néhány képet, a következő bejegyzésben benne lesz!)

Ültethetünk még szalmavirágot, vasrózsát, körömvirágot (ezek nagyon erősek) szarkalábat, büdöskét,sarkantyúkát,  palántákat is vehetünk, gyakori az árvácska, de ezeket magról is lehet, (árvácskát nem igazán) illetve én palántáról szoktam ültetni petúniát, verbénát, lobéliát, nefelejcset. Ez utóbbiakat még nem szereztem be, de ha meglesznek, megmutatom őket!


Zord tekintetű árvácskám...
Hosszabbtávban is érdemes gondolkodnunk, például felfuttatáson, amelyekhez érdemes strapabíró, biztos helyre rakott, rácsot, oszlopot, drótokat,támfalat készítenünk. Meglévő drótkerítésre is érdemes futtatni ... Nekünk régi betonoszlopon több éve él borostyán, igazán szépen mutat! Ha tehát építkezésből, vagy bárhonnan hozzájutunk, vagy találunk betonoszlopot, ne rémüljünk meg, hogy nem elég autentikus! Rövid időn  belül nem fog látszani a beton, és biztos hogy tíz évig sem kell hozzá nyúlnunk, csak igazgatnunk a rajta élő növényünket!

Így néz ki!

Nem látszik a betonoszlop, viszont tökéletesen tart!
A kövirózsák kövön élnek nálunk...
Ez is egyféle virágtartó. Kevés földdel rátettem, és mind megmaradt, begyökeresedett a kőbe!



Bármekkora kis földünk is van, vagy ha egy kis teraszunk, verandánk van,  ne hagyjuk parlagon! A vidék attól szép, hogy gondozzuk azt, a napunk pedig attól, hogy a környezetünkben rápillantva egy- egy kis növénykére, virágzás idején a színekre, megerősít minket testben-lélekben!


Még több képet mutatok Neked itt!


 Ha tetszett a bejegyzés légy rendszeres olvasóm! Ha érdekel a vidéki élet, ha benned is rejtőzik egy vidéki lélek akkor csatlakozz facebook közösségünkhöz!  
  Ezt megteheted itt!

2012. április 16., hétfő

Virágos falusi utcáinkról

A hétvége nálunk a virágokról, és a kis fákról szólt. Ültettünk, míg az idő engedte, erről később még írok, és ugyan lógott az eső lába-amolyan munkarontó formában- de ennek ellenére, sétáltunk a vasárnapi ebéd után.
A mi falunkban, itt Hevesben nem igazán divat a sétálgatás, mert hogy mit nézzen az ember?
Hát én találtam nézni valót!

Ezt szeretném veletek is megosztani, és buzdítani mindenkit, hogy fedezze fel saját települését, akár a város szélét, a szomszéd falut, és tegyen néha "csak úgy" néhány "kört" gyalog, vagy kerékpárral.


Legyél turista te is otthon!:-)





Sárga virágú bokrok...

A pitypang is lehet szép


Ugye?? Az útszélén jól eléldegél...




Falusi virágos kertecske

Templomunk előtt áll...borostyánból

Ezt egy fehérre festett kapu mellett, felújított parasztház előtt találtam. Sajnos nem tudom milyen virág, de higgyétek el, gyönyörűséges:-) Több méteres...

Kandeláber a falunkban

Japánbirs itthonról

Tulipánok a szomszéd utcából, ahol éppen a tulajdonos szedegette a füveket közüle, megengedte, hogy megörökítsem.

Még csak bimbózik az orgona...

És végezetül egy példásan rendben tartott meggyfa sor a faluból.
saját képek
Még több képet mutatok neked itt!


Ha tetszett a bejegyzés, légy rendszeres olvasóm. Ha érdekel a vidéki élet, ha benned is rejtőzik egy vidéki lélek, akkor látogass vissza, csatlakozz facebook közösségünkhöz!
Ezt megteheted itt!

2012. április 12., csütörtök

Barackfánk élete hónapról hónapra, április


Ez a sárgabarackfánk. Hónapról hónapra lefotózom, hogyan éled fel, rügyezik, terem, majd hullajtja el leveleit.

Április eleje...  Sajnos kevés virágot hozott, valószínűleg elfagytak. Várjuk a virágzást!!





Barackfánk április elején 2012-ben
Kicsit közelebbről azért látszik a virágzás:-))

A fa-képeket később a Hangulatok oldalon találjátok.


Ha tetszik a bejegyzés, ha érdekel a vidéki élet, vagy benned is rejtőzik egy vidéki lélek, akkor látogass meg újra, és csatlakozz facebook közösségünkhöz!Ezt megteheted itt!