A vidék itthon

2014. február 23., vasárnap

Tetű és virág

A szép nagy évtizedes életkorú leandereket a kazánházban teleltetjük. Eddig bírták a langy meleget, de idén az egyik besokalt, és teljesen betetvesedett. Mivel nincs túl hideg, kihoztuk a teraszra, többszörösen megkapta a maga permetét, és kapargatását, de ezeket az ágakat le kell metszeni. Egyébként is tavaszra terveztem, hogy megmetszem őket, mert eddig nem mertük. Utána néztem, és tavaszra ajánlották okos kertészek. Én pedig elfogadom a tanácsukat. :-) Szóval idén neki bátorodunk, és megritkítjuk őket, mert annyi virág van rajtuk, hogy támasztékot kell melléjük tenni, de a szárak elég gyengék. Nézzétek a tetűhadsereget!
 
 
 



Mondhatom, hogy nem aprózták el a támadást!
Most elég esős az idő felénk, a Mátra lábánál, de azért már lehet kinn tenni-venni!
Kicsit megkapargattam a virágos kerteket, mert volt egy sáv, amit tavaly töltöttünk be újra, és tele volt tyúkhúrral. Azt elég nehéz vizes földből kiszedegetni, ki is jött vele egy vödör föld is sajnos. De nem volt más választásom, mert teljesen betakarták a kibújt nárciszokat, tulipánokat, és gyöngyikéket.
Még tartja magát a kb. 25 éves hóvirág is...tényleg sok éves, mert még nem laktunk itt, és az előző tulaj is jó ideje nem gondozta a kertet, és annak ellenére, hogy csöveket vezettünk alattuk, felettük, mégis, kijöttek...Pedig mikor a tetőt csináltuk, kb egy kocsinyi föld hevert rajtuk. (Ugyan így életben maradt annó a bőrvirágunk is.)



gyöngyikék

hortenzia, rügyezik

apró íriszek


mentába nőtt nárcisz
a menta teljesen elburjánzott...ha elmegyek mellette és megsúrolom, fantasztikus illata van, úgyhogy nem bánom a burjánzást...

jácintok, nárciszok
Már kitekintettem a kertbe is, de akkora a sár, hogy nem látom értelmét ott dagonyázni egyenlőre. Idén változtatunk a kertbe ültetett dolgokon, mert most már figyelemmel akarunk lenni a száztöves lenedulásomra is, amiről még nem is írtam! Bizony! Első telüket élték szabadföldben, nagyon kíváncsi vagyok, hogy vannak. Legközelebb bemutatom őket!

2014. február 7., péntek

Kosztos vidékiek

 
Mostanában egyre több vidéki élettel foglalkozó blogon látok-olvasok finomabbnál finomabb kenyerek, kalácsok, sütik elkészítéséről. Néha magam is felteszek egy-két ételt, leginkább azokat, amelyek talán, de nem feltétlenül kapcsolódhatnak a vidékiség érzéséhez. Azért feltételes módban fogalmazok, mert egy-egy finomság elkészítéséhez nem kell vidékinek lenni, még csak azzá sem kell válni...Sőt! Néha úgy érzem, hogy ezek nem többek puszta előítéletttől, amit ez esetben nem negatív jelzővel illetnék, de számomra azt a hatást keltik, hogy a vidéki élet nem egyéb, vagy legalábbis gyakorlatilag nem több, mint jó kis evés-ivás a házi készítésű kosztokból.
 
De milyen kosztokból!:-) Ha Lidike oldalára mész, csuroghat a nyálad, az enyém is szokott, annyi finomságot készít ez a leányzó! Nagyon kedvelem! És ha szétnézel a kedvelt blogok között, láthatod hogy a vidéki életről írók sokszor nyúlnak eme kedvelt témához, vagyis mi kerül a vendégváró asztalra.
Rövid eszmefuttatásom célja mindösszesen egy kósza gondolat végig elemzése volt, elsősorban magam számára, ami a blogok célját és tartalmát illeti, természetesen magamra nézve.
 
Egyszer megkérdezte tőlem valaki, miért jó, miért érdemes falun élni... Lefogom írni mit gondolok erre adekvát válasznak, de igyekszem kerülni a falusi kliséket, lásd a falusi evés-ivás...stb.
 
Azt előre bocsátom, hogy főzés és sütés szeretete sem feltétlenül kapcsolódik a vidékhez.
De valamit hozzárak ahhoz, és előhívhat belőlünk szunnyadó értékeket...
 
Te mit gondolsz?
 
 
 





 Zöld-fűszeres hagymás buci...városiaknak is:-) Ha valakit érdekel leírom a receptet is.